התקשרו לאורן - 052-5375811
ביצוע התקנה ומכירת מוצרי הרחקת יונים

הדברת יונים או הרחקת יונים?

הדברת יונים או הרחקת יונים?

רבים מתקשים להכריע איך ניתן להתמודד עם בעיית היונים. למעשה, ניצבות בפניהם שתי ברירות – האחת, הדברת יונים, והשנייה, הרחקת יונים. השאלה של הדברת יונים או הרחקת יונים מציבה שתי אפשרויות מקובלות, אשר לכל אחת מהן יש יתרונות חסרונות. אם כן, כיצד עלינו להכריע? על מנת להשיב על שאלה זו, יש להכיר תחילה את אופי היונה, ואת צורת ההתנהגות שלה. במאמר זה נסקור האם כדאי הדברת יונים או הרחקת יונים וניתן את היתרונות של כל אחד מהתחומים.

מידע חשוב על יונים

במהלך ההיסטוריה, יונים שמשו בני אדם במגוון צורות ודרכים. ישנם אנשים, אשר נוטים להאכיל יונים, דבר התורם רבות לגידול מתמיד של אוכלוסיית היונים. חרף זאת, יונים יכולות להתקיים על כמעט כל "סוג של דיאטה", ומסוגלות לשרוד אף בתנאי רעב קיצוניים, תנאים שיגרמו לכל ציפור אחרת לנדוד או פשוט להיכחד. מסיבה זו, אוכלוסייתם גדלה באופן מתמיד. דבר נוסף שחשוב לדעת על יונים, הוא פרופיל הפעילות שלה. יונה הנה ציפור יום – הווה אומר – היונה הנה בעל חי המתפקד במהלך היום, אך מחפש מקום בטוח ללון כל לילה. יונה תעוף בלילה רק כאשר היא תהיה מופרעת.

למה חשוב לבדוק האם הדברת יונים או הרחקת יונים ?

ידיעת פרטים אלו על יונים, שופך אור חשוב על שאלת ההתמודדות עם יונים, ובעיקר לשאלה ששאלנו – הדברת יונים או הרחקת יונים ? המשפחתיות והביתיות של היונים מקשים מאוד על היכולת לגרש אותן מקנן וכן על היכולת להרחיק אותן מהמקום אליו הם התרגלו. עובדה חשובה זו, גורמת לרבים לבחור את אפשרות ההדברה במקום ניסיון סיזיפי להרחיק את היונים המתעקשות להישאר ולקנן בקרבת מקום. דבר זה מקבל תמיכה מעובדה נוספת והיא כי יונים מכל סוג שהוא, הנן עופות שסיגלו לעצמם הרגלים מסוימים והן דבקות בהם. אם הם התרגלו למקום קינון או ליקוט מסוים, הם לא יתרגשו מטורף אשר יפריע להם להגיע למקום זה. הן פשוט ימתינו ב"סבלנות של יונה", דבר אשר יכול לארוך זמן רב, אך היונים ימתינו אפילו למשך מספר ימים עד אשר יראו כי הם יכולים לשוב ולחזור אל בית גידולם, ולשוב לשגרה אליה הם התרגלו.

יתרונות הדברת יונים

מסיבה זו, היונים הפכו להיות מורגלים גם לבני אדם, והתופעה המקובלת של האכלתם, פעולה הנפוצה כמעט בכל תרבות, רק מחריפה את הבעיה. יונים מבויתות, אשר במשך אלפי שנים התרגלו לנוכחותם של בני האדם, לא מפחדות מבני האדם יותר כמו בעלי חיים אחרים שבורחים כשבני האדם בשטח. עובדה זו מקשה מאוד על מלאכת הרחקת היונים, דבר הגורם ללא מעט אנשים לבחור באפשרות ההדברה. הדבר מתאים מאוד למשל המפורסם להתמודדות עם יתושים החיים בביצה, משל המציע ליבש את הביצה במקום להרוג שוב ושוב את היתוש, או במקרה שלנו, הדברת יונים, במקום הרחקת יונים שוב ושוב.

יתרונותיה של הרחקת יונים

מאידך, ישנם יתרונות רבים לפתרון הרחקת יונים. פתרון זה, הנו ידידותי יותר לסביבה, ובעצם עוזר לחיי הסביבה ולמעגל החיים להמשיך ולתפקד באופן טבעי. מעגל זה חשוב הן מסיבות של מודעות לסביבה, והן מסיבות נוספות, כמו הסיוע של יוני העיר לאיזון האקולוגי ביחס לחרקים ומיני מזיקים נוספים מהם הם ניזונים. יתרון נוסף וברור של הרחקת יונים על פני אפשרויות הדברה מסוימות הכוללות שימוש בחומרים רעילים, משאירות את הסביבה נקייה, בייחוד כאשר ישנן חיות מחמד בקרבת מקום, אשר יש סכנה סבירה שהרעל יגיע גם אליהם. מסיבה זו הרחקה הכוללת שימוש במוצר דוקרנים נגד יונים, או רשת יונים, הופכת את פתרון גירוש היונים או סילוק היונים לאטרקטיבי יותר, ולמתאים ללא מעט אפשרויות.

אז, מה דעתכם? הדברת יונים או הרחקת יונים?